Jaki ryż wybrać do ulubionego dania?

Jaki ryż wybrać do ulubionego dania?

Uwielbiasz sushi, risotto czy klasyczną pomidorową z ryżem? Czy wiesz jednak, jakiego ryżu użyć do tych dań i czym różnią się od siebie ich poszczególne odmiany? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Ryż to jedno z najbardziej popularnych zbóż na świecie. Wywodzi się z Azji, jednak i w Polsce ma spore grono zwolenników. Ze względu na swoje właściwości jest dobrym źródłem białka i węglowodanów, z jednoczesną małą zawartością tłuszczu, jest bogaty w witaminy z grupy B i E oraz składniki odżywcze m.in. magnez, cynk, fosfor i żelazo. Ryż ma także działanie prozdrowotne - reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i poprawia pracę serca. Ryż jest produktem bezglutenowym, dlatego jest idealny dla osób z celiakią i będących na diecie bezglutenowej.

Ryż w kuchni ma szerokie zastosowanie – dzięki swoim różnorodnym odmianom sprawdza się w wielu potrawach.

Istotnym jest by dobrać jego odpowiedni rodzaj do danego dania.

Rodzaje ryżu

Przypuszcza się, że na świecie istnieje ok. 20 tysięcy gatunków ryżu! Możemy je sklasyfikować m.in. ze względu na długość ziarna (krótkoziarniste, średnioziarniste i długoziarniste), stopień oczyszczenia, czy barwę.

Poniżej omówimy najpopularniejsze odmiany, które są powszechnie dostępne w sklepach:

Ryż biały – najbardziej popularna odmiana ryżu. Podczas obróbki pozbawiany jest łupiny, otrębów i zarodka, dzięki czemu powstaje jego śnieżnobiała barwa. Odmiana ta jest delikatna i neutralna w smaku – jest idealny jako dodatek do wielu dań i zup.

Ryż brązowy – bogaty w składniki odżywcze min. witaminy z grupy B i E, niacynę, foliany, oraz w składniki mineralne – magnez, błonnik, żelazo, białko. Ma niski indeks glikemiczny dlatego zalecany jest dla osób z insulinoopornością, Wykorzystywany jest do dań obiadowych, w potrawach kuchni orientalnej, do farszów, sałatek i deserów.

Ryż basmati – uważany za jedną z najszlachetniejszych odmian. Po ugotowaniu ma orzechowy posmak i jest lekko klejący, ale pomimo to poszczególne ziarna zachowują swoją formę. Ten gatunek ryżu jest idealny jako dodatek do duszonych i pieczonych mięs, curry oraz dań indyjskich np. butter chicken, chicken tikka.

Ryż parboiled (paraboliczny) – odmiana długoziarnistego ryżu białego. Ryż ma charakterystyczny słonawy smak, bardzo szybko się gotuje i nie skleja się, dlatego świetnie nadaje się do różnych rodzajów sałatek.

Ryż jaśminowy – wywodzi się z Tajlandii, jest długoziarnisty, nie skleja się podczas gotowania, ma słodkawy posmak i delikatnie kwiatowy zapach. Jest idealny jako dodatek do deserów, ryb, mięs i sałatek.

Ryż do risotto (m,in. Arborio, carnaroli) – odmiany średnioziarnistego ryżu wywodzącego się z Włoch. Ryż ten ma okrągłe ziarna i jest bardzo kleisty po ugotowaniu. Ma słodkawy smak dzięki czemu dobrze komponuje się z grzybami, krewetkami i szparagami oraz świetnie smakuje z dodatkiem białego wina.

Ryż do sushi (m.in. Koshihikari, Sasanishiki, Calrose, Japonica) - odmiany krótkoziarniste, które po ugotowaniu mają słodkawy posmak i są bardzo kleiste. Podstawowy składnik dobrego sushi, nadają się także jako dodatek do puddingów.

Ryż czarny - uprawiany głównie w Tajlandii i Indonezji, ma łagodny, orzechowy posmak. Odznacza się dużą zawartością błonnika, żelaza a także wapnia, cynku i magnezu. Zawartość antocyjanów sprawia, że zapobiega rozwojowi nowotworów, opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie oraz łagodzi objawy cukrzycy. Wykorzystywany jest głównie do przygotowania dań orientalnych, oraz jako składnik sałatek.

Powiązane posty