Przyprawy i ich zastosowanie w różnych kuchniach świata - cz. 1

Przyprawy i ich zastosowanie w różnych kuchniach świata - cz. 1

Przyprawy są nieodzownym elementem naszej kuchni! Podkreślają smak posiłków, dodając im charakteru, słodyczy a czasem pikanterii. Poznaj najpopularniejsze zioła i przyprawy stosowane powszechnie w różnych regionach świata!

Kuchnia śródziemnomorska

Kuchnia śródziemnomorska od lat uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Królują w niej świeże warzywa, owoce, doskonała jakościowo oliwa z oliwek, ryby, owoce morza, wino oraz aromatyczne przyprawy, które wieńczą każde danie. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych ziół stosowanych na co dzień m.in. w kuchni włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz greckiej.

Bazylia – aromatyczne ziele, najczęściej spotykane w postaci suszonej lub świeżej. Stosowana jest powszechnie do przyprawiania m.in. potraw mięsnych (np. pasztetów, pieczeni jagnięcej czy wieprzowej), zup ( cebulowej, fasolowej, grochowej), sosów, surówek, masła ziołowego.

Cząber – przyprawa o silnym, korzennym aromacie, suszona lub w postaci świeżych liści. Stosowana jest do nadania pikantnego smaku warzywom strączkowym, czerwonej i białej kapuście, do przyprawiania niektórych sałatek (np. z ziemniaków, fasoli i ogórków), do potraw z grzybów, ryb, królików, do wędlin, serów, marynat i pikli.

Estragon – używany w kuchni w postaci świeżej lub suszonej o silnym, acz przyjemnym aromacie. Idealnie nadaje się do przyprawiania duszonego mięsa wołowego, cielęcego, drobiu, gotowanych ryb, omletów, szparagów, krabów, twarogów. Stosowany jest także do sporządzania musztardy estragonowej oraz octu estragonowego. W kuchni francuskiej stosuje się estragon jako dodatek do sałat. Dodatkowo, estragon działa pobudzająco na apetyt i przyspiesza trawienie.

Rozmaryn – stosowany powszechnie w postaci suszonej o korzennym aromacie. Dobrze harmonizuje się z niektórymi potrawami mięsnymi (z baraniny i dziczyzny) i rybami. Stosuje się go jako przyprawę do zup, gotowanych ziemniaków, makaronów, warzyw, sałatek a także do aromatyzowania likierów, wódek żołądkowych, win oraz piwa.

Czarnuszka – pochodząca z Egiptu, nazywana „czarnym złotem” ma intensywny, silny aromat i palący jak pieprz smak. Używana jako przyprawa do pieczywa ( głównie do posypywania chleba przed wypiekiem) oraz dodawana do tłustych mięs.

Powiązane posty