Nóż do sera z rozwidleniem Zwilling Collection
Ładowanie...
Kuchnia francuska – odkryj razem z nami jej tajniki!
Kuchnia francuska kojarzy się oczywiście z najlepszymi jakościowo winami, które nie tylko zachwyciły francuzów, ale i cały świat. A czym wyróżnia się kuchnia francuska? To kwintesencja prostoty i stylu – pyszne bagietki, croissanty, sery – czyli wszystko to, co idealnie komponuje się w zestawieniu z kieliszkiem wytrawnego wina. Odkryj razem z nami świat francuskiej kuchni!
Kuchnia francuska doceniania jest na całym świecie, ponieważ jest lekka, delikatna ale zarazem - bardzo wyrafinowana. Niektórzy uważają nawet kuchnię francuską za kolebkę sztuki kulinarnej!
Kuchnia francuska słynie z wielu kulinarnych delicji, które cieszą podniebienia nie tylko we Francji. Do najbardziej znanych i kojarzonych specjałów rodem z Francji należą przede wszystkim: chrupiąca bagietka, aromatyczna zupa cebulowa, crème brulee, sos beszamelowy, wszelkie rodzaju tarty – zarówno te na słodko, jak i wytrawnie, quiche, ratatuj, oraz oczywiście wina i prawdziwy Champagne.
Francuski dzień
Francuzi rozpoczynają dzień śniadaniem (le petit dejeuner) złożonym najczęściej z croissanta/ brioche/ kawałka bagietki/ bądź tostu posmarowanego masłem i dżemem. Do tego obowiązkowa poranna kawa czarna lub z mlekiem i przegląd najnowszych informacji z codziennej gazety.
Pomiędzy godziną 12 a 14 Francuzi wybierają się na obiad (le dejeuner) do jednej z wielu urokliwych knajpek. O tej godzinie spożywają lekkie dania mięsne bądź rybne oraz obowiązkowo deser. Co ciekawe, Francuzi nigdy nie jedzą w porze obiadowej zup. Po obiedzie, obowiązkowym jego zwieńczeniem jest – podobnie jak we Włoszech – kawa.
Francuzi za swój główny posiłek uważają… kolację (le diner), spożywaną zazwyczaj dopiero po godzinie 20. Jest to dla nich czas uczty – na kolację składają się najczęściej aż 3 dania. Na początku podawana jest przystawka – zupa lub np. sałatka. Po niej podawane jest danie główne składające się z ryby, mięsa lub drobiu, podawanego z makaronem, ryżem, lub ziemniakami, z dodatkiem warzyw i oczywiście – sosu. Zwieńczeniem kolacji jest deser – tradycyjny crème brulee, bądź deska serów. Oczywistym dodatkiem do wszystkich dań jest kieliszek wina.
Bogactwo łagodnych ziół
Kuchnia francuska charakteryzuje się łagodnym doborem ziół i przypraw. Ograniczają także użycie soli - założeniem jest bowiem, że zioła i przyprawy nie mogą dominować w smaku gotowego dania.
Czosnek, natka pietruszki, estragon, bazylia, rozmaryn, tymianek – zarówno świeże, jak i suszone dodawane są na co dzień do większości potraw. Zupy doprawia się tradycyjnie bouquet garni czyli mieszanką natki pietruszki, tymianku i liścia laurowego.
Najintensywniejszy aromat odnajdziemy w kuchni prowansalskiej – w niej bardzo wyraźnie wyczujemy aromat cząbru, rozmarynu, majeranku, oregano, estragonu, bazylii, a także szałwii i mięty.
Królestwo serowych przysmaków
Francja słynie także z doskonałych jakościowo i smakowo serów, których receptury są ściśle strzeżone przez ich wytwórców. Do najsłynniejszych francuskich serów należą camembert i brie (oba z przerostem białej pleśni) oraz roquefort (z mleka owczego z niebieską pleśnią). Podaje się je tradycyjnie na desce drewnianej z dodatkiem winogron, orzechów włoskich i świeżych fig z dodatkiem oczywiście bagietki i wina.
Francuskie winiarnie
Wina produkuje się aż w 12 francuskich regionach. Najbardziej znany winiarski region to Bordeaux. Co roku, w trzeci czwartek listopada ma premierę beaujolais nouveau, czyli młode czerwone wino produkowane ze specjalnego szczepu winogron gamay rosnących w regionie Beaujolais. W wielu miastach od kilku lat odbywa się jego uroczysta degustacja. Podaje się je schłodzone (między 11-19 st. C) do lekkich posiłków.
Tradycyjnym francuskim trunkiem jest także Champagne, produkowany w rejonach Szampanii ze specjalnych odmian winorośli (m.in. pinot noir, chardonnay, pinot meunie). Szampan podaje się schłodzony w temperaturze 6 do 8 st. C. Należy pamiętać, że oryginalnego Champagne nie należy mrozić w zamrażarce! Najbardziej wykwintnym dodatkiem do szampana są truskawki, które podkreślają walory smakowe i zapachowe trunku.