Jak wybrać patelnię? Część 4.2. Materiał: miedź i stal węglowa

Jak wybrać patelnię? Część 4.2. Materiał: miedź i stal węglowa

W poprzednich częściach poradnika „Jak wybrać patelnię” omówiłem:

  1. Zakup patelni odpowiedniej do rodzaju naszej kuchenki oraz częstotliwości stosowania patelni.
  2. Wybór naczynia ze względu na rodzaj potraw, które najczęściej gotujemy.
  3. Opisałem rodzaje powłok patelni ze względu na ich funkcjonalność, trwałość, kolorystykę i estetykę.
  4. W czwartej części poradnika zajmuję się materiałem, z którego patelnia jest wykonana.:
    1. Patelnie aluminiowe, żeliwne i ze stali nierdzewnej

Teraz kolej na mniej popularne w obecnych czasach rodzaje naczyń – patelnie wykonane z miedzi oraz ze stali węglowej. Mimo, że te naczynia nie należą do powszechnie używanych, mają szereg ciekawych właściwości.

Patelnie miedziane

Wysoka cena oraz niebanalny, rzucający się w oczy wygląd powodują, że naczynia miedziane w dzisiejszych czasach stały się symbolem luksusu. Jakie są zalety naczyń miedzianych? Poza ich estetyką, niezaprzeczalnym plusem jest niezwykłe przewodnictwo cieplne miedzi. W skali przewodników ustępuje jedynie srebru. Dobre przewodnictwo naczyń miedzianych powoduje ich równomierne i szybkie nagrzewanie.

Głęboka patelnia miedziana

Źródło: Oficjalny sklep Ballarini - głęboka patelnia miedziana Rame http://ballarini.pl/gleboka-patelnia-miedziana-rame

Koszt tych naczyń wynika z wysokiej ceny miedzi jako surowca oraz z konieczności cynkowania takich naczyń. Cynkowanie jest niezbędne ze względu na to, że czysta miedź reaguje w kontakcie z żywnością. Proces cynkowania nadal odbywa się metodą tradycyjną i jest dość kosztowny. Inną metodą dostosowania miedzianych naczyń do użytku kuchennego jest połączenie miedzi z innymi materiałami, np. stalą lub aluminium. Ich połączenie nazywane jest laminatem miedzi i umożliwia pokrycie naczyń powłoką nieprzywierającą, co zwiększa funkcjonalność naczyń miedzianych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że łączenie miedzi z innym metalem zmniejsza jej przewodnictwo cieplne. Użytkowanie naczyń miedzianych wymaga wprawy i umiejętności. Niezwykle łatwo jest przypalić danie na takiej patelni, ze względu na błyskawiczne tempo jej nagrzewania. Plusem patelni wykonanych z miedzi jest ich trwałość. Przy prawidłowej konserwacji naczynie miedziane może nam służyć całe życie.

Do wad tych naczyń należy ich ciężar. Osoba o drobnej budowie nie poradzi sobie ze swobodnym operowaniem taką patelnią. Złożone metody konserwacji naczyń miedzianych również należą do ich minusów. Naczynia te wymagają częstego zabezpieczania ich kwasem (octem lub cytryną) i solą kuchenną, aby nie powstawały plamy na ich powierzchni. Nie wolno myć ich w zmywarce. Patelnie miedziane należy polerować.

Patelnie ze stali węglowej

Jest to materiał wykorzystywany przy produkcji patelni, garnków i woków ze względu na jego wysoką odporność na odkształcenia. Naczynia wykonane ze stali węglowej są niezwykle trwałe i twarde, nie odkształcają się nawet w najwyższej temperaturze. Węgiel, stosowany przy hartowaniu stali ma duży wpływ na jej twardość, przy czym metoda ta jest jedną z najtańszych. Stal węglowa tym różni się od stali nierdzewnej, że nie zawiera związków chromu.

Naczynia te są na ogół ręcznie kute. Metoda ich produkcji powoduje, że są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Powierzchnia takiej patelni jest idealnie równa przez wiele lat. Można używać metalowych akcesoriów, drucianych zmywaków, a nawet skrobać patelnię nożem.

Stalowe naczynia nie reagują z kwaśnymi potrawami.

Węgiel, użyty przy produkcji patelni, zwiększa także jej cechy nieprzywierające. Naczynia te wymagają specyficznego sposobu konserwacji. Przy pierwszym użyciu  niezbędne jest tzw. przepalenie, aby na powierzchni patelni wytworzyła się powłoka węglowa zapobiegająca przypalaniu się potraw. Polega to na rozgrzaniu pustego naczynia na dużym ogniu. Wytwarza się wtedy ciemny nalot – dla estetów kuchennych może być odstręczający. Nalotu nie należy czyścić, powinien pozostać przez cały czas użytkowania patelni. Minusem naczyń ze stali węglowej jest również ich waga. Są ciężkie i nieporęczne. Stal jest słabym przewodnikiem ciepła, więc naczynie może nagrzewać się długo i nierównomiernie. I ostatnia cecha - naczynia ze stali węglowej są podatne na korozję.

Pozostałe materiały, używane do produkcji patelni omawiam w kolejnych częściach poradnika:

  1. Patelnie aluminiowe, żeliwne i ze stali nierdzewnej
  2. Patelnie z miedzi i stali węglowej
  3. Patelnie z żelaza i steatytu

Możesz też pominąć pozostałe materiały i przejść do części 5. Uchwyty patelni.

Cykl powstał przy współpracy z włoskim producentem patelni oraz garnków, marką Ballarini.

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie ballarini.pl

made in italy