Japońskie noże - co warto wiedzieć?

Japońskie noże - co warto wiedzieć?

Rzemiosło, które cechuje precyzja i niebanalne poczucie estetyki – japońskie noże to długa tradycja połączona z idealną ostrością i optymalnym wyważeniem. Daj się zainspirować japońską kulturą noży.

Produkcja, właściwości, fascynacja

PRODUKCJA, WŁAŚCIWOŚCI, FASCYNACJA

Japońskie noże to dla wielu osób uosobienie sztuki nożowniczej. Powszechnie uważa się je za najostrzejsze, najbardziej niezawodne i najwyższej jakości - i bardzo słusznie. Wystarczy jedno spojrzenie, aby poczuć historyczną magię, którymi przesiąknięte są te wyjątkowe ostrza i rękojeści. Skąd te ciekawe, nieregularne wzory? Czy faktycznie są najostrzejsze? Jakie są rodzaje japońskich noży? Jeśli w Twojej głowie pojawiło się chociaż jedno pytanie dotyczące tych niezwykłych narzędzi, wybierz się z nami w niesamowitą podróż po japońskiej stronie świata ZWILLING. Dowiedz się, skąd pochodzą nasze produkty i odkryj ich największe tajemnice.

MIT O JAPOŃSKICH NOŻACH

Prawdziwi fani wiedzą, że japońskie noże muszą być rzeźbione ze specjalnego drewna lub kute ze stali. Są one uosobieniem nie tylko najwyższej jakości i ostrości, ale też mistrzowskiego kunsztu połączonego z tradycją. A wywodzi się to z legendy o samurajskich katanach. Te niesamowicie ostre narzędzia, będące niegdyś przedłużeniem ramion japońskich rycerzy, do dziś stanowią wzór dla mistrzów nożownictwa zarówno pod kątem wyglądu, jak i jakości.

Mity o japońskich nożach
Japońskie noże Miyabi

JAPOŃSKIE NOŻE MIYABI

Obok całego rzędu japońskich noży dostępnych w asortymencie ZWILLING (np. ZWILLING Takumi), wiele produktów wywodzi się z marki MIYABI. Pod tą jedną nazwą znajdziesz wszystko, co niezbędne zarówno na rynku gastronomii azjatyckiej jak i europejskiej: Shotoh, Nakiri, klasyczne Santoku i wiele innych. I mimo, że ich zastosowanie jest dowolne zarówno w kwestii regionu jak idań, różnice są ogromne.

ZOBACZ NASZ ASORTYMENT NOŻY MIYABI

Z japońskiej kuźni na cały świat

Z JAPOŃSKIEJ KUŹNI NA CAŁY ŚWIAT

Miasto Seki to kowalska kolebka już od XIV wieku, a ci, którzy kują tu noże, nie mają innego wyjścia: muszą doskonale znać swój fach. I to właśnie tu ma miejsce niezwykłe, zróżnicowane kulturowo spotkanie niemieckiej inżynierii i japońskiego rzemiosła. 100 różnych kroków w 42 dni – tyle potrzeba do powstania noża, który olśniewa precyzją, ostrością i żywotnością. A jego konstrukcja nawiązuje oczywiście do legendarnych, samurajskich katan. Daj się ponieść mitycznemu światu japońskich noży!

PORÓWNANIE ŚWIATOWEJ KULTURY NOŻY

Kultura zachodnia

 • Cięcie kołyszącym się ruchem z wykorzystaniem ciężaru noża
 • Dania serwowane są w większych kawałkach - krojenie na talerzu
 • Większość potraw jest gotowana
 • Smak pochodzi nie tylko od składników, ale przede wszystkim ze sposobu przyprawienia
 • Na pierwszym miejscu jest smak, na drugim – prezentacja
 • Serwowanie dań z kością
 • Możliwość mycia w zmywarce
 • Przechowywanie głównie w szufladzie

Kultura japońska

 • Cięcie ruchem siekającym - nóż jest bardzo szybko podnoszony i dociskany
 • Dania składają się z mniejszych kawałków - krojenie w kuchni
 • Krojenie surowych składników
 • Smak wynika z jakości składników i niewielkiej ilości przypraw
 • Smak i prezentacja dań są równie istotne
 • Nie serwuje się mięsa z kością
 • Rzadkie korzystanie ze zmywarki
 • Przechowywanie na listwie lub desce magnetycznej
Termin stali damasceńskiej

Termin stali damasceńskiej

Damaszek to pojęcie, którego bardzo trudno uniknąć poruszając kwestię japońskich noży. Warto jednak zauważyć, że zwykle jest on używany niewłaściwie. Nie jest to tylko odrębny rodzaj stali, ale też charakterystyczna konstrukcja ostrza. Odnosi się przede wszystkim do specjalnie zaprojektowanej, zdobionej indywidualnym wzorem klingi.

Jak powstaje wzór damasceński?

Jak powstaje wzór damasceński?

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie każdy japoński nóż jest nożem damasceńskim - istnieją też takie o gładkich, niezdobionych ostrzach. Co ciekawe, ten charakterystyczny wzór nie pojawia się na klindze pod koniec procesu produkcyjnego, ale obecny jest już na stalowym półfabrykacie, który poddaje się piaskowaniu w celu wyeksponowania wzoru. Dowiedz się więcej z naszego obszernego artykułu dotyczącego stali damasceńskiej tutaj.

SPECJALNE OSTRZENIE HONBAZUKE

Noże Miyabi charakteryzują się tradycyjnym ostrzeniem Honbazuke, co oznacza "prawdziwą krawędź tnącą". Ostrzenie Honbazuke wykonuje się w trzech krokach:

 1. Ostrzenie wstępne na grubej, obracającej się w pionie osełce
 2. Precyzyjne ostrzenie na cienkiej, poziomo obracającej się osełce
 3. Polerowanie krawędzi tnącej na obracającym się pionowo, skórzanym kole
Japońskie noże Miyabi - każdy inny

JAPOŃSKIE NOŻE MIYABI - KAŻDY INNY

Japońskie noże Miyabi cechuje ogromna indywidualność - zawdzięczają to przede wszystkim sposobowi oszlifowania. Będąc wynikiem długiego, skomplikowanego łańcucha produkcyjnego nie powstają w jeden dzień. Ich wykonanie to wymagająca, długa, ręczna praca wspomagana (a nie wykonywana) przez maszyny.

JAKOŚĆ OD CZUBKA OSTRZA AŻ ZAKOŃCZENIA RĘKOJEŚCI

Jakość japońskich noży nie kończy się na trzpieniu. Ogromną rolę odgrywa również rękojeść, która w ich przypadku składa się między innymi ze szlachetnego drewna lub micarty. Co ciekawe, w uchwycie każdego z naszych japońskich noży znajduje się charakterystyczny nit, będący jednocześnie znakiem rozpoznawczym MIYABI oraz hołdem dla tradycyjnych, samurajskich mieczy. Każdy szanujący się wojownik miał na swoim mieczu drobny talizman, którego symbolem był właśnie taki nit.

Jakość od czubka ostrza aż do zakończenia rękojeści

NASZE SERIE NOŻY MIYABI

 • MIYABI 4000FC: Niezwykle intensywne spotkanie ze światem japońskich noży.
 • MIYABI 5000MCD 67: Imponujący, indywidualny wzór damasceński połączony z wyjątkową twardością ostrza.
 • MIYABI 5000MCD: Precyzyjne narzędzia o unikatowej konstrukcji, doskonałej funkcjonalności i niespotykanej ergonomii.
 • MIYABI 6000MCT: Nóż będący perfekcyjnym połączeniem imponującego, stylowego wyglądu z wielowymiarową funkcjonalnością i wzorową ergonomią.
 • MIYABI 5000FCD: Symbioza eleganckiego designu, najnowszej technologii i tradycyjnego kunsztu tworzenia noży.
 • MIYABI 7000D: Fascynująca estetyka ostrzy dzięki wielowarstwowej stali układającej się w atrakcyjny, damasceński styl.