Patelnie żeliwne – jak je użytkować?

Patelnie żeliwne – jak je użytkować?

Patelnie żeliwne to wybór na lata - są piękne, ciężkie, ponadczasowe i bardzo trwałe. Jednak jak wybrać odpowiednią patelnię i jak jej używać by służyła nam jak najdłużej?

Żeliwo – idealny przewodnik ciepła

Patelnia żeliwna pomimo, że długo się nagrzewa, to bardzo dobrze dystrybuuje ciepło. W momencie, gdy patelnia jest już odpowiednio rozgrzana, potrawy smażą się szybciej niż na patelniach z innego tworzywa.

Kolejną zaletą żeliwa jest odporność na wysokie temperatury. Nawet podczas długiego smażenia mamy pewność, że patelnia nie ulegnie zniekształceniu, ani wybrzuszeniu.

Patelnia żeliwna jest także bezpieczna w użytkowaniu, nie musimy się więc martwić o zdarcie się powłoki i dostanie się toksycznych substancji do potrawy.

Bezapelacyjną zaletą patelni żeliwnej jest jej trwałość – można używać na niej metalowych widelców, bez obaw o jakiekolwiek zarysowania.

Również waga patelni przemawia na jej korzyść – ciężkie żeliwo sprawia, że jest bardziej stabilna a ryzyko niechcącego strącenia patelni z kuchenki jest znikome.

Patelnie żeliwne – praktyczne porady

Żeliwo powoli się rozgrzewa i nie lubi skoku temperatur. Nie należy kłaść na nią nierozmrożonych produktów, a także wkładać gorącej patelni pod strumień zimnej wody. Ważna jest także jej regularna konserwacja, którą najlepiej przeprowadzać po każdym jej użyciu.

Konserwacja patelni żeliwnej jest bardzo prosta – po smażeniu, przekładamy potrawę do szklanego pojemnika z serii Zwilling Fresh & Save a patelnię myjemy pod strumieniem ciepłej wody z niewielką ilością detergentu. Po umyciu należy wytrzeć ją do sucha miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym a następnie natłuścić olejem jadalnym i gotowe! Postępując według powyższych zaleceń patelnia żeliwna będzie nam służyła przez bardzo wiele lat!

Powiązane posty