Przechowywanie żywności z Zwilling Fresh & Save

Przechowywanie żywności z Zwilling Fresh & Save

W dzisiejszych czasach pośpiech, dzielenie swojego życia pomiędzy dom, pracę a rodzinę stał się standardem wielu rodzin. W natłoku obowiązków tak trywialne jak dawniej przygotowanie posiłków dla całej rodziny, może okazać się nie lada wyzwaniem organizacyjnym.

W tym całym szaleństwie codzienności, warto zatrzymać się na chwilę i odnaleźć swój własny sposób na organizację domowych zapasów żywności. Dzięki kilku prostym zabiegom wprowadzonym do naszego życia, możemy zorganizować swoją kuchnię tak, by była ona nie tylko piękna i funkcjonalna, ale także oszczędna i przygotowana na każdą okoliczność!

Jak często robimy zakupy spożywcze?

Według badań *Maczfit, 40,4% Polaków chodzi do sklepów spożywczych kilka razy w tygodniu, natomiast podczas jednorazowej wizyty w sklepie wydajemy 50-150 zł na spożywkę! Sumując wszystkie wizyty w sklepie spożywczym w danym miesiącu okazuje się, że wydajemy ogromne kwoty, których… tak naprawdę w naszej lodówce nie widać!

Poza tym, ile razy zdarzyło się Wam kupić produkty, na które potem nie mieliście pomysłu? I ile razy ten produkt wylądował w koszu z powodu przeterminowania? Dlaczego tak się dzieje?

Brak planu sprzymierzeńcem większych wydatków!

Powodów, dlaczego robimy zakupy pod wpływem impulsu jest kilka. Jednym z głównych jest brak planowania posiłków. Nie wiemy co będziemy jedli jutro, ani pojutrze. Ba! Nie wiemy co przygotować na dzisiejszy obiad dla całej rodziny! Brzmi znajomo, prawda? Statystyki są nieubłagane – prawie połowa z nas codziennie lub co kilka dni odwiedza sklep spożywczy dokonując mniejszych lub większych w nim zakupów. Kupujemy impulsywnie, kierując się najczęściej tym, na co w danej chwili mamy ochotę. Dodatkowo, często wychodzimy na zakupu zaraz po pracy, będąc zmęczonym i głodnym zarazem, przez co do naszego koszyka lądują przypadkowe artykuły, które „da się zjeść”. Elementem zimnego prysznica jest chwila, gdy w domu rozpakowujemy zakupy i okazuje się, że tak naprawdę nic nie kupiliśmy a kwota na paragonie nie może przecież odpowiadać tak małej ilości rzeczy, którą nabyliśmy w sklepie! Może kasjerka się pomyliła? Jednak po szybkiej kalkulacji uświadamiamy sobie, że ceny się zgadzają, ilość produktów też się zgadza. Tylko niestety lodówka nadal wygląda na pustą. Możemy to jednak zmienić!

Dokładna lista sprawunków kluczem do sukcesu

Sposobem na przełamanie rutyny „pustej lodówki” jest świadome zaplanowanie posiłków. Wystarczy do tego kartka i długopis oraz szczere wypisanie wszystkich produktów, które znajdują się w kręgu naszych ulubieńców. Warto również przejrzeć uważnie szafki kuchenne i odnotować, które produkty już mamy, a które należy uzupełnić.

Drugim krokiem jest przygotowanie listy dań, które chętnie spożywamy, i które są łatwe, proste i przede wszystkim – smaczne. Przelewając myśli na papier być może dojdziemy do wniosku, że warto by było urozmaicić swoją dietę o nowe dania. Odnotujmy to również na liście i zastanówmy się jakie produkty, będą nam ku temu potrzebne.

Z tak przygotowaną listą można śmiało ruszyć na zakupy i z uśmiechem na ustach cieszyć się z pierwszego zwycięstwa – dobrze opracowanego planu!

Organizacja przestrzeni w lodówce – medal na podium!

Zrobiliśmy kompletne zakupy z listą produktową w ręku. Kolejnym krokiem jest segregacja i odpowiednie przechowywanie produktów, tak by jak najdłużej zachowały świeżość i smak.

W tym celu należy oddzielić produkty poddane już procesowi konserwacji (np. przetwory zamknięte w słoikach), które można przechowywać w szafkach kuchennych od produktów świeżych (owoce, warzywa, świeże mięso, ryby) i tych z krótszym terminem ważności (jogurty, wędliny, sery, twarogi).

Zastanówmy się też, które z tych produktów wykorzystasz jako pierwsze – te najlepiej umieścić w lodówce na wysokości wzroku - by były pod ręką, gdy tylko zechcesz po nie sięgnąć. Pamiętajmy jednak, że nawet w lodówce produkty mogą ulec zepsuciu jeśli już zostały otworzone i napoczęte. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzą pojemniki szklane i plastikowe z serii Zwilling Fresh  Save. Dzięki różnym pojemnościom pojemników masz pewność, że zawsze znajdziesz na nie miejsce w swojej lodówce.

Domowa spiżarnia – smak i świeżość przez wiele miesięcy

Kiedy wszystkie świeże produkty znalazły już swoje miejsce w lodówce, czas przyjrzeć się pozostałym produktom. Artykuły typu mąka, kasza, ryż, przyprawy najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach lub słojach. Dlaczego nie warto ich zostawiać w pierwotnym opakowaniu? Papierowe torebki, w których dostępne są mąki, cukier czy przyprawy bardzo łatwo mogą ulec rozszczelnieniu. W konsekwencji może dojść do zwilgocenia tych produktów a następnie – ich zepsuciu. Przechowywanie produktów sypkich w słoikach bądź hermetycznych pojemnikach nie tylko znacząco wydłuży ich trwałość, ale także zapewni porządek i estetyczny wygląd w kuchennej szafce.

W pojemnikach można przechowywać wszystkie produkty sypkie nawet bakalie, płatki śniadaniowe czy choćby - ziarna kawy. Dzięki systemowi zamykania próżniowego w pojemnikach Zwilling Fresh & Save, mamy pewność, że wszystkie produkty na długo zachowają zarówno swój aromat, jak i smak.

Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu pojemniki z serii Zwilling Fresh & Save idealnie nadają się zarówno do przechowywania ulubionego w jedzenia w szafce, lodówce a nawet – zamrażarce!

Materiały źródłowe:

https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/ile-polacy-wydaja-na-zakupy-spozywcze,105443.html