Jak wybrać patelnię? Część 3. Funkcjonalność, trwałość i kolorystyka powłok

Jak wybrać patelnię? Część 3. Funkcjonalność, trwałość i kolorystyka powłok

W poprzednich częściach poradnika dla osób kupujących patelnię omówione zostały zagadnienia:

  1. Zakup patelni odpowiedniej do rodzaju naszej kuchenki, wybór patelni pod względem częstotliwości stosowania oraz
  2. Wybór naczynia ze względu na rodzaj potraw, które najczęściej gotujemy.

Teraz chciałbym omówić rodzaje powłok patelni pod względem:

  • funkcjonalności
  • trwałości
  • kolorystyki i estetyki

Większość renomowanych producentów patelni obecnie stosuje w swoich naczyniach powłoki nieprzywierające. Są to powierzchnie, do których nie przywierają smażone potrawy, nawet jeśli do ich przygotowania nie używamy tłuszczu. Patelnie z powłokami nieprzywierającymi na ogół wykonane są wysokiej jakości, wielowarstwowego aluminium. Zdarzają się też patelnie żeliwne lub wykonane ze stali nierdzewnej, pokryte powłoką nieprzywierającą.

Rodzaje powłok nieprzywierających:

  • Ceramiczne
  • Granitowe
  • PTFE
  • Keravis
  • Tytanowe

Funkcjonalność poszczególnych powłok

Czego oczekujemy od naszej patelni? Z pewnością tego, ażeby ułatwiała nam, a nie utrudniała pracę w kuchni. Większość naczyń z powłoką non - stick zapewni  komfort smażenia potraw bez ryzyka przywierania do dna. Wszystkie wymienione wcześniej powierzchnie patelni - o ile nie zostały wcześniej uszkodzone - powinny zagwarantować nam bezstresowe smażenie.

Przypalanie się potraw

Zasadniczo na każdej patelni możemy potrawę przypalić, jeśli narazimy ją na zbyt wysoką temperaturę i długotrwałe smażenie. W ten sposób nie tylko zmarnujemy nasz obiad, ale możemy też uszkodzić powłokę patelni. Mniej wprawnym użytkownikom może to zawsze się przydarzyć.  Przydatne w tym wypadku jest naczynie ze wskaźnikiem temperatury Thermopoint. Wskaźnik poinformuje nas, że patelnia jest wystarczająco rozgrzana do smażenia, a także kiedy bezpiecznie możemy ją oczyścić.

Wskaźnik nagrzania patelni

Wskaźnik nagrzania patelni Ballarini Cortina Blackstone: http://ballarini.pl/patelnia-cortina-black

Jeśli mamy tendencje do „zapominania” o naczyniu na rozgrzanej kuchence, warto zaopatrzyć się w patelnię z grubym, wzmocnionym dnem. Taka patelnia długo się nagrzewa, ale zgromadzone w dnie ciepło potem oddaje potrawie. Żadnego z naczyń z powłoką non - stick nie powinno się przegrzewać, ale szczególnie wrażliwe na uszkodzenie pod tym względem są powłoki ceramiczne i PTFE. Warto też używać naczyń bezpiecznych dla naszego zdrowia i środowiska - nie zawierających szkodliwych substancji takich, jak PFOA, związki metali ciężkich lub niklu, które mogłyby uwalniać się pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli chodzi o komfort mycia i czyszczenia patelni, zdecydowanie polecam powłokę ceramiczną, granitową bądź Keravis. Takich patelni można w ogóle nie myć detergentami, a jedynie przecierać papierem do sucha po całkowitym wystudzeniu. Czyszczenie ich w ten sposób konserwuje naczynie, a także wzbogaca smak kolejnych, przygotowywanych na nim potraw. Większości patelni z powierzchniami non - stick nie powinno się myć w zmywarce. Trzeba uważnie czytać zalecenia producenta. Mycie w zmywarce może uszkodzić powierzchnię patelni, a także zmniejsza jej trwałość i żywotność. Powierzchnia naczynia wysusza się i może stracić swoje unikalne właściwości.

Trwałość powłoki

Powłoki patelni różnią się pod względem trwałości. Najbardziej podatna na uszkodzenia jest powłoka PTFE. Łatwo ją zarysować, zarówno podczas używania akcesoriów kuchennych, jak i podczas przechowywania. Zarysowana powierzchnia PTFE traci swoje nieprzywierające właściwości, a drobinki PTFE mogą przedostawać się do jedzenia. Pozostałe powierzchnie nieprzywierające są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zarysowana patelnia ceramiczna, Keravis, granitowa lub tytanowa odkształca się zgodnie z rysą, ale jej powłoka nie zostaje przerwana. Niemniej jednak odradzam stosowanie metalowych akcesoriów kuchennych. Bezpieczne i bardziej praktyczne są łopatki plastikowe, silikonowe bądź drewniane.

Patelnie z powierzchnią PTFE bądź ceramiczną są mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Choć generalnie zasada jest jedna: nie można przegrzewać patelni z powłokami non - stick. Ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość powłoki non – stick jest sposób przechowywania naczyń kuchennych. Należy unikać ocierania naczyń o siebie, wkładania ich jedno w drugie, narażania na uszkodzenia mechaniczne. Do przechowywania naczyń przydatne są przekładki silikonowe bądź filcowe. Najtrwalsze są patelnie z powłoką granitową lub też z powłoką wzmacnianą tytanem.

Estetyka i kolorystyka powłoki

Przyzwyczajeni jesteśmy do ciemnych powierzchni PTFE. Od dziesiątków lat w naszych domach takie patelnie są obecne. Czarny kolor powłoki patelni zwykle budzi skojarzenie z PTFE.

Podobna z wyglądu jest patelnia z powłoką Keravis Black Stone - opatentowane rozwiązanie jednego z producentów. Jednakże na kolorze podobieństwo się kończy - powłoka Keravis jest o wiele bardziej odporna i trwała, aniżeli PTFE. Ostatnio bardzo modne stały się patelnie ceramiczne - właśnie ze względu na inny niż czarny kolor powłoki. Patelnie ceramiczne na ogół są w kolorze białym bądź kremowym. Używanie takiej patelni wzmaga nasze wrażenia estetyczne, a każde danie wygląda ładniej i bardziej apetycznie. Jeśli chodzi o kolorystykę, również powłoka Keravis jest spotykana na rynku w jasnej, kremowej wersji, co łączy estetykę z funkcjonalnością.

Ciekawym, unikalnym designem charakteryzuje się patelnia granitowa. W połączeniu z jej wyjątkową trwałością wydaje się być optymalnym rozwiązaniem dla wybrednych użytkowników. Granitowa powłoka wyróżnia się zarówno na półce w sklepie, jak i na domowej kuchence. Jej powierzchnia nawiązuje do zamierzchłych czasów, kiedy to przygotowywano jedzenie na rozgrzanych kamieniach.

W kolejnej części poradnika zajmę się równie ważną kwestią - materiałami, z których mogą być wykonane patelnie.

Cykl powstał przy współpracy z włoskim producentem patelni oraz garnków, marką Ballarini.

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie ballarini.pl

made in italy