Twoje pierwsze naczynie żeliwne – jak je używać?

Twoje pierwsze naczynie żeliwne – jak je używać?

Właśnie kupiłaś swoje pierwsze naczynie żeliwne, wyjmujesz je z pudełka, dokładnie oglądasz zachwycając się jego jakością i designem. Chcesz je koniecznie od razu wypróbować, ale… nie wiesz jak? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł!

Pierwsze użycie

W pierwszym kroku, każde nowe naczynie żeliwne należy umyć w ciepłej wodzie, ale bez dodatku detergentów! Wystarczy dokładne opłukanie naczynia a następnie wytarcie je do sucha, najlepiej za pomocą ręcznika papierowego.

Następnie, wnętrze naczynia natłuść cienką warstwą oleju jadalnego (najlepiej za pomocą pędzelka kuchennego). Do tego celu warto wybrać tłuszcz o wysokiej temperaturze dymienia np. olej rzepakowy, ryżowy, sojowy, słonecznikowy.

Tak przygotowane naczynie włóż do piekarnika nagrzanego w temperaturze ok 200°C. na kilka – kilkanaście minut. Po tym czasie, wyjmij naczynie z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia. Następnie, wytrzyj wnętrze z resztek oleju i tak zaimpregnowane możesz już swobodnie używać do codziennego gotowania i pieczenia.

Tak przeprowadzona pełna konserwacja zapobiega rdzewieniu, dlatego warto przeprowadzać ją co kilka miesięcy.

Kolejne użycie

Żeliwo powoli się rozgrzewa i nie lubi skoku temperatur. Nie należy kłaść na nie nierozmrożonych produktów, a także wkładać gorących, żeliwnych naczyń pod strumień zimnej wody. Warto także pamiętać, że smażenie i pieczenie za każdym razem musi odbywać się z dodatkiem tłuszczu, który zapobiega przywieraniu potraw do powierzchni naczynia. Najlepszy do tego będzie olej roślinny lub smalec. Po każdym użyciu patelni lub garnka należy poczekać aż naczynie wystygnie, potem je umyć i natłuścić. Tak zakonserwowane można spokojnie odłożyć na półkę aż do następnego użycia.

Powiązane posty