Tradycja, przedsiębiorczość i innowacje - Historia Demeyere

Tradycja, przedsiębiorczość i innowacje - Historia Demeyere

CZTERY POKOLENIA TRADYCJI, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I INNOWACJI

Od momentu założenia w 1908 r. Demeyere przerodziła się z małej, rodzinnej, belgijskiej firmy w światowy punkt odniesienia branży naczyń kuchennych z doskonałej stali nierdzewnej. Już od ponad 100 lat skupia się na najwyższej jakości, trwałości i innowacyjności. To właśnie dlatego produkty Demeyere są dziś entuzjastycznie wykorzystywane i polecane zarówno przez profesjonalnych szefów kuchni, jak i kucharzy amatorów.

Początki - talent i odwaga

POCZĄTKI - TALENT I ODWAGA

Aby przybliżyć początki tej ekscytującej historii rodzinnej, musimy cofnąć się do roku 1904, kiedy to Emmanuel Demeyere (urodzony w Heule w 1861 roku) postanowił przeprowadzić się do Antwerpii. Jako świetny hydraulik i cynkownik został zatrudniony przez znaną fabrykę ciastek „De Beuckelaer”, aby swoją ponadprzeciętną wiedzę wykorzystywać do produkcji puszek.

ROZWÓJ I UZNANIE

W 1891 roku w Kortrijk urodził się syn Emmanuela, Maurice Karel Demeyere, dziedzicząc wszystkie największe talenty ojca. Nie tylko bardzo szybko nauczył się zawodu ślusarza, ale też odznaczał się wyjątkową śmiałością i odwagą przedsiębiorczą. Już w 1908 roku, w wieku 17 lat, założył firmę w budynku przy Appelstraat w Borgerhout, kładąc podwaliny pod dzisiejszą firmę rodzinną. Co ciekawe, jako tak młody człowiek kierował już czteroma pracownikami w wieku powyżej 40 lat. Na pierwszy rzut oka widać było, że wszystko, co robi, musi skutkować sukcesem.

Podczas I wojny światowej Maurice należał do pionierów armii belgijskiej. Zawsze chętny do nauki czynił cnotę z konieczności, skupiając się przede wszystkim na zdobyciu najrozmaitszych umiejętności technicznych, czego dowodem jest jedna z cenionych rodzinnych pamiątek - pochodzący z tego okresu podręcznik wojskowy. W 1919 roku wraz z bratem Willemem wznowił działalność firmy. Bracia stopniowo rozbudowywali biznes i tak np. 1921 roku postanowili przejąć słabo prosperującą firmę zajmującą się artykułami gospodarstwa domowego i przenieść się do Herentalsebaan w Deurne. W 1922 roku nastąpiło oficjalne założenie firmy „nv Demeyere & Zonen”. Ojciec Emmanuel wspierał synów słowem i czynem aż do swojej śmierci w 1927 roku.

Ważnym uznaniem dla umiejętności technicznych było bardzo duże zamówienie z Bell Telephone Manufacturing Company w Antwerpii - miało ogromne znaczenie dla Demeyerów i świetnie wpłynęło na ich dalszy rozwój. W latach dwudziestych firma wyprodukowała dla nich miliony rurek skraplaczy, wciąż pamiętając oczywiście o własnej gamie produktów.

1931

1931 – PIERWSZY DRUKOWANY KATALOG

Już w 1931 roku ukazał się pierwszy drukowany katalog z oferowanymi artykułami gospodarstwa domowego. Katalog ten do dziś zachował się jako cenny klejnot firmy.

Znajdują się w nim najrozmaitsze metalowe przedmioty. Obok typowych przyborów kuchennych takich, jak czajniki czy serwisy do kawy i herbaty, można rozpoznać skrzynki na węgiel, garnki oraz urządzenia do wędzenia.

KONCENTRACJA NA PRZEDMIOTACH DOMOWEGO UŻYTKU

W czasie II wojny światowej firma została przemianowana na „Ateliers Demeyere”. Te niezwykle trudne lata przetrwała gównie dzięki produkcji dużych kotłów do zup, które wówczas niezbędne były do dystrybucji żywności.

Na całe szczęście konflikty zbrojne nie sparaliżowały działalności przedsiębiorstwa, dziedzic był zabezpieczony. Urodzony w 1921 roku Maurits Emmanuel Demeyere skończył studia inżynierskie i od 1946 roku skierował działania firmy na artykuły gospodarstwa domowego.

Kolejny geniusz tego niezwykłego drzewa genealogicznego błyskawicznie udowadnia, że nazwisko to nie wszystko i że nie zamierza spocząć na laurach. Opracowuje technologię „Silvinox” - światowy unikat w dziedzinie powierzchni naczyń kuchennych. Dzięki niej rondle, patelnie, czajniki, dzbanki do kawy i wszystkie inne przedmioty codziennego użytku pozostają lśniące i czyste nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Pomysł szybko się rozpowszechnia, a firma staje się coraz bardziej znana. Stale poszerza się również asortyment. W 1980 roku w Herentals otwiera się nowy warsztat o powierzchni ok. 30 000 m2.

Trzecia generacja - pełne zaufanie do XXI wieku

TRZECIA GENERACJA - PEŁNE ZAUFANIE DLA XXI WIEKU

Wraz z urodzonym 1947 roku w Wilrijk Mauritsem Janem Demeyere do firmy dołącza kolejne już, trzecie pokolenie. Dzięki zdobytemu wykształceniu na wykwalifikowanego inżyniera elektromechanika jest idealnym następcą, aby stawić czoła wyzwaniom nieznanej przyszłości. W 1975 roku dołącza do rodzinnej firmy. Skupia się on nie tylko na rozwoju technologicznym, ale też na zupełnie nowych trendach. Patrząc w przyszłość niczym w szklaną kulę, bada najnowszą technikę gotowania – gotowanie z indukcją. Doskonale zdaje sobie sprawę, że kiedy ta innowacyjna, rewolucyjna wręcz metoda się przebije, Demeyere musi być gotowe z szeroką gamą odpowiednich, wciąż stylowych produktów. Gotowanie indukcyjne wymaga bowiem nowych stopów metali, aby optymalnie rozprowadzać ciepło po całej powierzchni naczynia.

Herentals - relokacja produkcji

HERENTALS - RELOKACJA PRODUKCJI

Maurits przenosi całą produkcję do Herentals. Znana fabryka na Herentalsebaan w Deurne zostaje zamknięta po 77 latach.

Jego syn Christophe Demeyere (*Löwen 1973) pojawia się w firmie w 2004 roku. Młody magister ekonomii i marketingu jest już czwartym pokoleniem w historii rodzinnego biznesu.

Demeyere członkiem Grupy Zwilling

DEMEYERE CZŁONKIEM GRUPY ZWILLING - OBIECUJĄCA PRZYSZŁOŚĆ

W 2008 roku ZWILLING J.A. Henckels - producent najwyższej jakości produktów kuchennych – zwraca się do Demeyere w celu przejęcia działalności. Christophe zarządza integracją Demeyere z Grupą ZWILLING, mocno koncentrując się na tym, aby Demeyere zachowała własną tożsamość. Dzięki optymalnemu, wzajemnemu uzupełnianiu się obu marek, dobremu wzrostowi w ciągu ostatnich lat oraz postępującemu rozwojowi produktów kulinarnych i lifestyle’owych, Demeyere patrzy w przyszłość z ufnością, jakiej dotąd nie czuło. Aby móc sprostać rosnącemu wciąż zapotrzebowaniu, budynek firmy w 2010 roku rozrasta się jeszcze bardziej – rozbudowano go o nową, nowoczesną halę produkcyjną i dodatkową powierzchnię magazynową.

Czynniki sukcesu - ludzie stojący za garnkami

CZYNNIKI SUKCESU – LUDZIE STOJĄCY ZA GARNKAMI

Mówiąc o sukcesie i rozwoju Demeyere nie sposób nie wspomnieć o pracownikach: mężczyznach i kobietach stojących za perfekcją, jakością i funkcjonalnością produkowanych naczyń kuchennych. Ich lojalność i zaangażowanie w ogromnym stopniu wpłynęły na doskonałe wyniki firmy. Wiele zatrudnionych osób pracuje tu od dziesięcioleci, sukcesywnie zdobywając wiedzę i doświadczenie.

Rodziną są nie tylko Ci u góry. Poza metaforycznym, rodzinnym przywiązaniem, firma stworzyła wiele nowych związków, również na tym szczeblu działając pokoleniowo. Ojcowie, matki, córki i synowie wciąż z radością poświęcają Demeyere swoje kariery, oddając marce swój cenny czas, energię oraz całe know-how. Zaangażowane zespoły w połączeniu ze świetnymi zdolnościami przywódczymi menedżerów sprawiają, że produkowane naczynia, zjeżdżając z linii produkcyjnej w Herentals, zawsze spełniają wszystkie standardy jakościowe i wizualne.

Demeyere jest wyjątkowe. Dzięki historii, dzięki wiedzy, dzięki kolejnym zaangażowanym pokoleniom. Dzięki wspaniałym pracownikom.