Prawidłowe ostrzenie noży

Prawidłowe ostrzenie noży

Nawet najlepsze noże tracą z czasem swą ostrość. Ale powtórne naostrzenie ich jest niezwykle łatwe: wystarczy odpowiednie narzędzie i świadomość, jak się nim prawidłowo posługiwać. Przekonaj się, jak proste jest korzystanie z ostrzałek czy kamieni do ostrzenia. A jeśli wolisz profesjonalnie naostrzone ostrze, skorzystaj z usługi ostrzenia ZWILLING.

CZY WIESZ, ŻE...

Naostrzony nóż jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż tępy, ponieważ podczas krojenia wymagany jest znacznie mniejszy nacisk. Nóż lepiej wchodzi w produkty i nie zsuwa się z nich, a – co niezwykle istotne - ręka dużo mniej się męczy.

OSTRZAŁKA KRĄŻKOWA

Aby zachować odpowiedni stopień naostrzenia noża, niezbędne jest regularne korzystanie z ostrzałki.

Firma ZWILLING opracowała niezwykle poręczne i proste w użyciu mechaniczne ostrzałki, dzięki którym nawet początkujący użytkownicy zapewnią sobie zawsze idealnie naostrzone noże. Stopień naostrzenia jest w nich określony z góry, więc nie ma miejsca na błędy.

Ostrzałka krążkowa

OSRZAŁKA PRĘTOWA

Ostrzałki prętowe służą do utrzymania odpowiedniej ostrości. Za pomocą specjalnej stali ostrzącej można wyprostować zdeformowany skos ostrza, dzięki czemu krawędź tnąca bez wysiłku przecina dany produkt.

Ostrzałki prętowe wykonane mogą być z następujących materiałów:

Chromowane

W przypadku chromowanych stalek usuwanie materiału jest stosunkowo niewielkie ze względu na jej drobną strukturę. Ostrzałki te służą więc przede wszystkim do prostowania ostrza. Zagiętą końcówkę noża należy przyłożyć odpowiednio do rowkowanej części ostrzałki, która przy prawidłowym ruchu wyprostuje ostrze. Podczas ostrzenia strukturalna powierzchnia delikatnie usuwa materiał. Warto zaznaczyć, że w ten sposób nie tylko wyprostujemy skrzywioną końcówkę ostrza, ale też zaostrzymy taką, która się delikatnie zaokrągliła.

Ceramiczne

W porównaniu do ostrzałki chromowanej, pręt ceramiczny ma znacznie bardziej chropowatą strukturę powierzchni, a tym samym może usunąć więcej materiału. Ponadto ceramika cechuje się większym stopniem twardości niż chrom czy stal nierdzewna. Cząsteczki ścierające usuwają w tym przypadku podobnie do osełki. Po użyciu ostrzałki ceramicznej ostrze jest nie tylko proste, ale też delikatnie zaostrzone. Można nią obrabiać w zasadzie wszystkie noże metalowe. Dla uzyskania optymalnego rezultatu zaleca się, aby etapem końcowym ostrzenia było polerowanie krawędzi tnącej, np. przy pomocy skórzanego paska.

Diamentowe

Wszystkie noże o prostej krawędzi ostrzyć można za pomocą prętowej ostrzałki diamentowej. Drobny pył diamentowy nakładany jest na metalowy pręt w niezwykle złożonym procesie. Jako że nie jest możliwe trwałe przyleganie pyłu, ostrzałki te mają ograniczoną żywotność. Aby uniknąć jej przedwczesnego zużycia, noże należy ostrzyć przy niewielkim nacisku.

Ostrzałki z węglikiem wolframu

Węglik wolframu to twardy metal z cząsteczkami ceramicznymi, który stopniem twardości niemal dorównuje diamentowi. Ze względu na ogromną twardość i drobne ziarno, można nim obrabiać wszystkie noże bez ich uszkodzenia. Ze względu na skomplikowany proces wytwarzania ostrzałek prętowych z węglikiem wolframu, ich cena jest wyższa niż w przypadku innych ostrzałek prętowych. Jednak są noże, dla których to właśnie to narzędzie jest idealnym, a czasem niezbędnym w pielęgnacji. Ostrzałka ta nie tylko prostuje ostrze, ale też ostrzy je.

Jak korzystać z ostrzałki prętowej?

Ostrzałka prętowa

OSTRZAŁKA PRĘTOWA

Niezwykle ważne jest, aby podczas ostrzenia zachować kąt 15-20 stopni oraz aby cała krawędź tnąca prowadzona była wzdłuż stali ostrzącej od brody do czubka noża. Szybkość ruchu nie ma znaczenia.

Ostrzałka prętowa

KROK 1

Umieść ostrzałkę prętową prostopadle do podłoża, opierając na nim stalową końcówkę. Przyłóż ostrze noża do pręta tak, jak pokazano na zdjęciu. Pamiętaj, aby kąt pomiędzy ostrzałką a ostrzem powinien wynosić 15-20 stopni.

Ostrzałka prętowa

KROK 2

Przejedź nożem łagodnym łukiem w dół, wzdłuż stali ostrzącej.

Ostrzałka prętowa

KROK 3

Powtórz czynność od tyłu ostrzałki, aby naostrzyć drugą stronę noża.

Ostrzałka prętowa

KROK 4

Powtórz kroki 2 i 3 pięć- do dziesięciu razy naprzemiennie ostrząc obie strony noża.

OSTRZENIE NOŻY KAMIENIEM

Materiały

Od wieków noże ostrzone są za pomocą osełek pozyskiwanych z najróżniejszych materiałów. Szczególnie znany jest granit. Osełki marki ZWILLING i Miyabi wykonywane są z kolei z białego tlenku glinu. Tylko w ten sposób zagwarantować możemy optymalną wielkość ziarna oraz najwyższą jakość każdego wyprodukowanego kamienia, czego produkt naturalny nie daje.

Ziarnistość

Ziarnistość, podobnie jak w przypadku papieru ściernego, daje informację o tym, jak szorstki jest kamień. Nasze kamienie ostrzące oferujemy o ziarnistości od 250 do aż 10 000. 250 to ziarno najgrubsze, oferujące efekt nowych właściwości ostrzących. 10 000 natomiast jest ziarnem najdrobniejszym i służy głównie do wygładzania.

Główna zasada polega na dopasowaniu narzędzia ostrzącego do posiadanego noża. Aby odnosić ostrość noża, warto zastosować ziarnistość 250. Poziom 800-1000 pomaga przy lekko stępionych narzędziach. Optymalne rezultat osiągnie się poprzez naostrzenie noża na grubym ziarnie, aby następnie wykończyć je na tym najdrobniejszym.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre kamienie sprzedawane są od razu z antypoślizgowym uchwytem, inne dostępne są wyłącznie pojedynczo. W przypadku tych drugich zaleca się dokupienie ławki szlifierskiej. Zapobiegają one ślizganiu, zabezpieczają kamień i unoszą go tak, aby zwiększyć komfort pracy niezależnie od wielkości i kształtu ostrza lub uchwytu.

Kolejnym elementem uzupełniającym jest kamień czyszczący. Podczas szlifowania tworzy się piasek, powstający z opiłków odrywających się od ostrzonego noża. Kiedy osadzają się one na kamieniu ostrzącym, traci on swe właściwości stając się zdecydowanie gładszym. Drobny kamień czyszczący z tworzywa sztucznego naciera się wodą, aby następnie przejechać nim po osełce. Dzięki temu zgromadzone opiłki odrywają się od niej, odświeżając tym samym jej ziarnistość.

Kamień ostrzący

KAMIEŃ OSTRZĄCY

Noże od stuleci ostrzy się przy pomocy kamieni. Używa się ich na mokro w celu zmniejszenia tarcia. W ten sposób uzyskuje się optymalne usuwanie materiału z osełki i ostrza.

Ostrzenie noży

TAK OSTRE JAK TUŻ PO ZAKUPIE

Chciałbyś, aby Twoje noże znów były tak ostre, jak pierwszego dnia po zakupie? Dzięki naszej usłudze darmowego ostrzenia noży jest to możliwe - niezależnie od tego, czy chodzi o noże europejskie czy japońskie.

Dowiedz się więcej

Blok samoostrzący

BLOK OSTRZĄCY ZWILLING - DOŻYWOTNIA OSTROŚĆ

Blok samoostrzący ZWILLING jest czymś więcej niż zwykły blok na noże. Podczas gdy w przypadku bloków standardowych noże są po prostu bezpiecznie przechowywane, blok samoostrzący gwarantuje każdorazowe użycie przy najwyższym stopniu ostrości krawędzi tnącej.

WSKAZÓWKI PO OSTRZENIU

Świeżo naostrzone noże charakteryzują się wybitnymi właściwościami tnącymi, ale należy pamiętać, że zwiększa się ryzyko obrażeń. Aby ich uniknąć, noże powinny być zawsze widoczne i bezpiecznie przechowywane. Aby ostry nóż nie dostał się w małe, dziecięce rączki, niezwykle przydatne są bloki na noże umieszczone oczywiście w miejscach dla nich niedostępnych. Poza tym, że ostrza są wtedy bezpiecznie przechowywane i nienarażone na uszkodzenia, bloki pięknie się prezentują urozmaicając tym samym wystrój każdego wnętrza.

Sprawdź naszą ofertę bloków na noże