Ładowanie...
Po czym poznać dobre sztućce?
Wysokiej jakości sztućce nie tylko podkreślają charakter potraw, ale też znacząco przyczyniają się do przyjemności czerpanej z ich spożywania. Dobre sztućce wygodnie i przyjemnie leżą w dłoni. Muszą być wytwarzane w odpowiednich warunkach i charakteryzować się niezwykłą trwałością. Sztućce marki ZWILLING w pełni spełniają wszystkie te kryteria.
Każda linia sztućców ZWILLING składa się z wielu różnych przyborów kuchennych. Dzięki temu zawsze znajdziesz pod ręką to, czego potrzebujesz najbardziej.
JAKOŚĆ I WŁAŚCIWOŚCI
MATERIAŁ
Na jakość sztućców ogromny wpływ ma jakość stali, z jakiej zostały wykonane. Jest to niezwykle istotny czynnik zapewniający optymalną funkcjonalność i długą żywotność. Wszystkie sztućce marki ZWILLING wykonane zostały z najwyższej jakości stali szlachetnej 18/10.
GRUBOŚĆ MATERIAŁU
W przypadku naprawdę dobrej zastawy stołowej ogromną rolę odgrywa grubość łyżek i widelców - powinna ona wynosić minimum 2.5 mm. Im większa jest grubość narzędzia, tym wyższa jest ich jakość oraz cena. Grubość materiału łyżek i widelców powinna być mierzona nad trzonem.
WYKONANIE
Powierzchnia jest nieskazitelnie błyszcząca lub matowa. Krawędzie są łagodne i pozbawione jakichkolwiek rowków czy rys. Powierzchnia pomiędzy ząbkami widelca jest drobno szlifowana, miseczka łyżki i krawędzie widelca są gładkie i pozbawione ostrych rantów. Ząbki widelca są ostre, ale bez jakichkolwiek zadziorów.
OSTRZE NOŻA
Ostrze noża jest cienkie, ma czystą, ząbkowaną krawędź tnącą i gładką krawędź przeciwległą.
DESIGN
Wymagania dotyczące sztućców są naprawdę duże. Każdy pojedynczy element musi nie tylko dobrze leżeć w dłoni, ale też wygodnie się prowadzić i doskonale wyglądać. Dlatego też wygląd i ergonomia są tak samo ważne jak pełniona funkcjonalność. Podczas tworzenia kolejnych linii sztućców ZWILLING stawia na współpracę z najznamienitszymi projektantami.
PIELĘGNACJA
Sztućce wykonane z najwyższej jakości szlachetnej stali nierdzewnej 18/10 bez obaw można myć w zmywarce.
WYTWARZANIE
Każdy kawałek stali, z którego wytwarzane są sztućce, ma przed sobą bardzo długą drogę. Oto jej najważniejsze etapy:
Widelce i łyżki
- Widelce i łyżki wykrawane są w pojedynczych kawałkach ze stalowej blachy.
- Następnie poddawane są one gratowaniu i walcowaniu do mniejszej grubości, równej końcowej grubości misy łyżki czy widelca.
- Kolejny krok to przycinanie wykrojów do odpowiedniego dla danego modelu rozmiaru, aby móc nadać im idealny kształt.
- Proces wytłaczania odbywa się w formie do wytłaczania pozytywnego i negatywnego, dzięki której sztućce obrabiane są na zimno, pod naciskiem 650 ton.
- Nieuniknionym skutkiem ubocznym procesu wytłaczania są zadziory.
- Sztućce poddawane są szlifowaniu dla wyrównania powierzchni oraz polerowaniu dla nadania połysku.
Ze względu na złożoność procesów i technik wytwarzania, nie jest możliwa ich całkowita automatyzacja. Najwyższej jakości sztućce są więc stosunkowo drogie, ponieważ część niezbędnych czynności wykonywana musi być ręcznie. Wiele etapów produkcji wymaga z tego powodu długiego czasu realizacji.
Noże
Rozróżnia się dwa rodzaje noży: z wydrążoną rękojeścią i monoblokowe.
- Noże z wydrążoną rękojeścią
Sztućce z nożami o drążonych rękojeściach są na ogół wyższej jakości. Ich produkcja jest znacznie bardziej złożona niż w przypadku noży monoblokowych. Rękojeść wykonuje się ze szlachetnej stali nierdzewnej 18/10, ostrze natomiast kute jest z najwyższej jakości stali ostrzowej. Uchwyt powstaje poprzez zespawanie dwóch półskorup uformowanych wcześniej z blachy. Następnie mocno osadza się w niej ostrze. Rękojeść i przejście do ostrza są w kolejnym kroku szlifowane i polerowane aż do uzyskania czystej, gładkiej powierzchni.
Osadzanie ostrza w rękojeści oraz wyjątkowo precyzyjne szlifowanie przejść pomiędzy głowicą ostrza a uchwytem to skomplikowane i wymagające operacje. - Noże monoblokowe
W tym procesie produkcyjnym nóż wytwarzany jest z utwardzanej stali węglowej o relatywnie wysokiej zawartości węgla poprzez kucie z jednego bloku materiału i walcowanie. Ponieważ technika ta jest mniej skomplikowana niż wytwarzanie noży z drążoną rękojeścią, noże monoblokowe są tańsze w produkcji. Również w przypadku tych noży stosuje się hartowanie i obróbkę powierzchni, co ma ogromne znaczenie dla odporności na korozję oraz dobrych właściwości tnących.
MATERIAŁ I PRZETWARZANIE
Jakość zaczyna się w momencie doboru materiału. Na jakość sztućców ogromny wpływ ma jakość stali. Jest to istotny czynnik zapewniający optymalną funkcjonalność i długą żywotność sztućców. Wszystkie sztućce marki ZWILLING wytwarzane są z najwyższej jakości stali szlachetnej 18/10.