Pielęgnacja noży

Pielęgnacja noży

ZWILLING to jedna z najbardziej znanych marek noży na świecie i już od setek lat jest synonimem najwyższej jakości sztućców oraz przyborów kuchennych. Noże naszej firmy, przy odpowiedniej pielęgnacji, odznaczają się wieloletnią trwałością i wytrzymałością. Dlatego też warto wiedzieć, jak należy o nie dbać, aby cieszyły przez wiele lat nawet przy niezwykle intensywnym użytkowaniu.

CZYSZCZENIE KLINGI

Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu spowodowanemu zbyt intensywnymi środkami czystości, zaleca się czyszczenie noży ręcznie, pod bieżącą, letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Idealnie nada się tu miękka gąbka lub gładka ściereczka.

Noże wykonane ze specjalnego stopu stali Sonderschmelze można myć w zmywarce. Temperatura wody nie powinna jednak przekraczać 55°C.

Podczas używania zmywarki zaleca się układanie noży oddzielnie, aby uniknąć ocierania lub wpadania na inne myte naczynia. Środki myjące przeznaczone dla zmywarek charakteryzują się szczególnie agresywnymi chemikaliami, mogącymi uszkodzić powierzchnię wykonaną z tworzywa sztucznego czy stali. Czyszczenie w zmywarce może więc skrócić żywotność noży oraz ograniczyć ich właściwości tnące.

Uchwyt drewniany

PIELĘGNACJA DRENIANYCH UCHWYTÓW

Noże z drewnianymi uchwytami wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego nie nadają się do mycia w zmywarce. Powinny być czyszczone ręcznie, pod bieżącą wodą. Aby drewno zachowało swój piękny wygląd i nie kruszało, zaleca się regularne smarowanie uchwytów olejem (np. lnianym) lub woskiem (najlepiej pszczelim). Doskonale wpływa to na ochronę rękojeści, jednocześnie nadając jej piękny, satynowy połysk i wzbogacając kolor.

Uchwyt z tworzywa sztucznego

UCHWYTY Z TWORZYWA SZTUCZNEGO

Uchwyty noży z wykonane są w polipropylenu. Tworzywo to jest miękkie, wygodnie leży w dłoni, a jednocześnie odznacza się wysoką odpornością na ciepło, wszelkiego rodzaju kwasy spożywcze, alkohole i sole. Nie łamie się i nie wchłania wody. Można więc śmiało stwierdzić, że polipropylen ma zatem właściwości, których nie oferuje żaden inny plastik, będąc tym samym idealnym materiałem do wykonywania rękojeści noży.

WSKAZÓWKA

Istnieje możliwość pojawienia się niepożądanego efektu ubocznego: podczas czyszczenia noży plastikowa powierzchnia może stać się szara i matowa. Nie jest to ani niebezpieczne dla zdrowia, ani niehigieniczne - wpływa jednak na optyczne zmniejszenie atrakcyjności. Jest jednak sposób, dzięki któremu odnowimy wizualne wrażenia: wystarczy wetrzeć w uchwyt nieco oleju spożywczego. Rękojeść odzyska w ten sposób głęboki kolor i przyciągający wzrok połysk.