Jak dobrać odpowiedni nóż do kuchni?

Jak dobrać odpowiedni nóż do kuchni?

Tak, jak zróżnicowane są produkty, tak różnorodny jest wybór noży. Istotny jest więc ich rozmiar, kształt uchwytu oraz kształt i kąt naostrzenia klingi. To właśnie te szczegóły określają, który nóż będzie najlepszy do konkretnego zadania. Bo tak w gastronomi, jak w każdej innej dziedzinie tylko z najlepszym narzędziem osiągnie się najbardziej optymalne rezultaty. Przedstawiamy Państwu przegląd najróżniejszych wariantów noży wraz z ich zastosowaniem.

Nóż do obierania warzyw

NÓŻ DO OBIERANIA WARZYW

Noże do obierania powszechnie zwane są skrobaczkami. Doskonale nadają się do obierania ziemniaków, owoców i warzyw, ale i do wycinania z nich wszystkich niedoskonałości.

Nóż warzyw i owoców

NÓŻ WARZYW I OWOCÓW

Noże do warzyw i owoców zwane są również często nożami do szpikowania i garnirowania. Charakteryzują się ogromną wszechstronnością służąc do obierania, krojenia, oczyszczania i wykrawania najrozmaitszych składników. Dzięki ostremu czubkowi świetnie sprawdzają się również do szpikowania między innymi wyśmienitych pieczeni.

Nóż uniwersalny

NÓŻ UNIWERSALNY

Dzięki nożowi uniwersalnemu wszystkie produkty, które charakteryzują się chrupiącą lub twardą skórką i miękkim środkiem mogą być krojone bez wysiłku i zbędnego kruszenia. Dlatego świetnie nadają się do krojenia pieczywa i zimnych potraw.

Nóż do steków

NÓŻ DO STEKÓW

Dzięki delikatnie zakrzywionemu ostrzu nóż do steków pozwala na gładkie i łatwe przekrojenie pieczonych czy grillowanych mięs.

Nóż do trybowania

NÓŻ DO TRYBOWANIA

Dzięki elastycznej, spiczastej klindze nóż do trybowania idealnie nadaje się do oddzielania kości oraz usuwania niechcianego tłuszczu oraz ścięgien.

Nóż do filetowania

NÓŻ DO FILETOWANIA

Do filetowania mięs i ryb najlepiej nadają się filigranowe narzędzia. Nóż do filetowania, dzięki cienkiemu, elastycznemu ostrzu, umożliwia dokładne i szybkie wykrawanie idealnych mięsnych płatów.

Nóż do wędlin

NÓŻ DO WĘDLIN

Długi nóż do mięsa perfekcyjnie nadaje się do krojenia idealnych, gładkich plastrów z dużych kawałków aromatycznych pieczeni oraz do porcjowania surowego mięsa.

Nóż do wędlin z rowkami

NÓŻ DO WĘDLIN Z ROWKAMI

Specjalnie żłobiony nóż umożliwia krojenie idealnych, cieniutkich plasterków szynki, kawałków łososia a nawet perfekcyjnych tortowych trójkącików. Dzięki żłobieniom krojone produkty łatwo odchodzą od ostrza. Zaokrąglona końcówka ułatwia serwowanie bezpośrednio na talerz.

Nóż szefa kuchni

NÓŻ SZEFA KUCHNI

Nóż szefa kuchni gwarantuje, że zawsze będziesz doskonale wyposażony. To prawdziwa wszechstronna maszyna, umożliwiająca zarówno profesjonalistom, jak i amatorom idealne krojenie przeróżnych warzyw czy surowego mięsa, rozdrabnianie owoców, jak również siekanie aromatycznych ziół.

Nóż do pieczywa

NÓŻ DO PIECZYWA

Dzięki ząbkowanemu ostrzu nóż do pieczywa umożliwia łatwe krojenie chrupiącego chleba czy bułek bez niepotrzebnego zgniatania i kruszenia – nawet w przypadku najświeższej skórki.

Nóż Santoku

NÓŻ SANTOKU

Nóż Santoku o charakterystycznym kształcie to rozwiązanie idealne dla miłośników nowoczesnej kuchni. Jako typowy przedstawiciel noży japońskich świetnie sprawdzi się podczas przygotowywania mięs, ryb czy warzyw.

Nóż do łososia

NÓŻ DO ŁOSOSIA

Elastyczne ostrze noża do łososia pozwala na krojenie wyjątkowo cieniutkich plasterków tej pysznej, wędzonej ryby, ale też rozmaitych rodzajów wędlin jednym ciągiem.

Widelec do mięsa

WIDELEC DO MIĘSA

Widelec do mięsa służy do wygodnego przytrzymywania pieczeni czy szynek podczas krojenia, ułatwia ich obracanie podczas pieczenia lub smażenia, ale i pozwala na łatwe serwowanie mięs na talerze.

Tasak

TASAK

Stabilne, szerokie ostrze w kształcie prostokąta o niezwykle dużym kącie ostrzenia upodobniają go do siekiery. Bezproblemowo kroi duże kawałki mięsa, żeberka i kości.

Chiński tasak

CHIŃSKI TASAK

Cienkie ostrze o ogromnej powierzchni oraz bardzo ostra krawędź. Idealny do przygotowania mięs, ryb oraz warzyw w tradycyjny, azjatycki sposób. Duża klinga zabezpiecza dłonie nawet podczas krojenia bardzo małych składników. Mimo wizualnego podobieństwa do tasaka nie wskazane jest krojenie kości.